امروز : جمعه, ۲۳. آذر ۱۳۹۷
VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

كتابخانه آزادگان
معرفی کتاب:سه هزار روز در اسارت PDF چاپ نامه الکترونیک

خاطرات "سه هزار روز اسارت" حسن نوری منتشر شد

کتاب “سه هزار روز اسارت” شامل مجموعه خاطرات حسن نوری(زید) در فاصله سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۹ و از دوران اسارت در اردوگاه‌های ارتش متجاوز صدام، توسط انتشارات پیام آزادگان منتشر شده است.
در این کتاب خاطراتی در باره نحوه اسارت و اردوگاه‌های اسیران، وقایعی در شهرهای شهر العماره و بغداد، بازدید هیات‌های صلیب سرخ، جاسوسان اردوگاه‌ها، اشغال کویت توسط ارتش متجاوز صدام و آزادی اسیران نوشته شده است. ناشر کتاب در مقدمه این اثر خاطر نشان کرده است: حسن نوری از چهره‌های فعال فرهنگی دوران مقاومت آزادگان است که خدمات بسیاری در کارنامه خود دارد و آزادگان خاطرات فراوانی از او به یاد دارند. حسن نوری دوم فروردین سال ۱۳۶۱ درمنطقه عملیاتی فتح‌المبین به اسارت نیروهای بعثی درآمد و ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹ به وطن بازگشت. در قسمتی از خاطرات او آمده است: هر دو هفته یک ‌بار و شب هنگام عراقی‌ها به صورت ناگهانی در آسایشگاه را باز و همه چیز را تفتیش می‌کردند. اگر کاغذ سفید، دعا و عکس امام‌ خمینی(ره) پیدا می‌کردند، صاحب آن به شدت مجازات می‌شد. برای مجازات اسرا چوب فلک درست می‌کردند و پاهای اسیر را به آن می‌بستند و با کابل به کف پایش می‌زدند. تمام نگهبانان اردوگاه کابل داشتند و می‌توانستند اسرا را کتک بزنند. در کتاب “سه هزار روز در اسارت” عکس‌های حسن نوری و اسرای دیگر از زمان اسارت و همچنین گزیده‌ای از سروده‌های وی در آن دوران آورده شده است. “سه هزار روزدر اسارت” در قطع وزیری و ۱۵۸ صفحه و با شمارگان ۲۲۰۰ نسخه و بهای ۱۹ هزار ریال توسط انتشارت پیام آزادگان به چاپ رسیده است.
 
معرفی کتاب: «جنگ در اسارت» PDF چاپ نامه الکترونیک

تصویر کتاب

 

شاداب عسکری در کتاب «جنگ در اسارت» به شرایط اسارت اسیران ایرانی در عراق در طول سال‌های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران پرداخته است. به گزارش سجاد به نقل از ایبنا،وی در مقدمه این کتاب می‌نویسد: «در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، یکی از ابعاد مهم و انسانی آن، اسیران جنگی بودند که در مناطق درگیری و عملیات پدافندی و آفندی به اسارت درآمدند. با مورد مداقه قرار دادن برخورد‌ها و رفتار‌ نیرو‌های دو طرف درگیر جنگ با افراد اسیر شده، اسنادی غیر قابل انکار در ارتباط با میزان پایبندی دولت‌های درگیر و حاکمان یک حکومت به رعایت قوانین و مقررات به عنوان قانون و قوانین و مقررات مدنی و … آن کشور و همچنین قوانین و مقررات بین‌المللی که ملزم به اجرای آن شده‌اند، به دست می‌آید.» چگونگی رسیدگی به وضعیت اسیران و مفقودان ایرانی، رسیدگی به مسایل و مشکلات خانواده‌های اسیران و مفقودان نظامی، تشکیل کمیته اسیران و مفقودان، اقدامات انجام شده توسط کمیسیون حمایت از اسیران و مفقودان ایرانی، اسامی اردوگاه‌ها و کمپ‌های اسیران ایرانی از موضوع‌هایی است که کتاب «جنگ در اسارت» به آن‌ها می‌پردازد. عسکری در این اثر از ۱۹ منبع بهره برده است که کتاب‌های «پا به پای آزادگان»، «فریاد از بیداد» و «اسناد تجاوز به روایت مطبوعات خارجی» برخی از آن‌هاست. در صفحه ۳۰ کتاب «جنگ در اسارت» در بخشی از مطلب «اردوگاه‌های منطقه موصل» می‌خوانیم: «آسایشگاه‌ها آفتابگیر نبود و از لحاظ نور و تهویه مشکل داشت. هوای داخل آسایشگاه‌ها غالبا آلوده بود و تهویه‌هایی هم که عراقی‌ها نصب کرده بودند، تاثیر به سزایی نداشته است…» «جنگ در اسارت» را انتشارات سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آجا (ارتش جمهوری اسلامی ایران) در ۱۲۲ صفحه و قطع رقعی، با شمارگان هزار نسخه و به بهای ۳۰‌ هزار ریال روانه بازار نشر کرده است.

 
معرفی کتاب:«بوسه بر میله های قفس» PDF چاپ نامه الکترونیک

تاب «بوسه بر میله های قفس» به قلم آزاده کرامت یزدانی (اشک)، در ویترین کتابفروشی‌ها جای گرفت.

این کتاب داستان یک اسیر سیزده ساله ایرانی در سلول های مخوف بغداد در زمان جنگ تحمیلی را به تصویر می کشد.

کرامت یزدانی درباره این کتاب گفت: «تلاش کرده‌ام در این کتاب نمونه ای از زندگی سخت و دشوار آزادگان عزیز در سال های اسارت را به نگارش در آورم .»

به گفته این آزاده، اسارت،سختی، شکنجه و روزهای سخت و مخوف گاهی اسرای مظلوم را مجبور می کرد تا لب پرتگاه شکست بروند ولی آنها همه آن چه که بر آنها می رفت را صبورانه تحمل می کردند و در برابر هجوم انواع شکنجه ها و افکار مخرب استقامت می ورزیدند و زندان را سکوی پرواز معنوی و فکری خود می نمودند. وی ادامه داد: «هر چند که نوشته های این کتاب قطره ای کوچک از اقیانوس بزرگ اسارت آزادگان و ذره ای کوچک از ایثارگریهای  بزرگ مردان دوران دفاع مقدس می باشد، ولی باید نوشت تا لحظات دهشتناکی که بر این عزیزان گذشته است را برای نسل امروزو فردا به تصویر کشیم.»

یزدانی اظهار داشت: «کتاب‌های «راهنمای جامع کتیبه‌های ساسانی» و «راهنمای آثار تاریخی بیستون» نیز به قلم این حقیر در نوبت انتشار قرار دارند و برای چاپ به انتشارات تخت جمشید شیراز سپرده شده‌اند.» کتاب «بوسه بر میله های قفس» در شمارگان دو هزار نسخه و بهای ۶۲ هزار ریال توسط انتشارات پیام آزادگان در اسفند ماه جاری  منتشر شده است.

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است:

دست به قلم میبرم تا بنویسم. می نویسم تا از پیچِ پچ پچ های پیچک شده ذهنی و روحی عبور کنم.آزاد شوم تا به آزادگی رسم.درست مثل روزگاری نه چندان دور که برای رهایی ازمیله های  تن و روح، سلاح به دست،در پشت خاکریزها و پیچهای مرگ بر گُرده خاک دف می زدم تا رها شوم.اما اکنون،آمیخته با جوهر سرخ،باید از سیاهی مرداب های روح، از آمیختگی ها به رستگاری رسم.باید قلم بزنم بر پیکر خاموش کاغذ کاهی تلنبار شده بر کنج کنجله شده ذهن.

 
معرفی کتاب:رمل های تشنه-خاطرات آزاده جعفر ربیعی PDF چاپ نامه الکترونیک
ه گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، «رمل‌هاي تشنه» كتابي از خاطرات 29 ماه اسارت جعفر ربيعي در اردوگاه‌های ارتش صدام است. جعفر ربيعي از رزمندگان لشكر 27  محمد رسول‌الله (ص) بوده که به اسارت درمی‌آید.
اين كتاب در سال 1368 با تشویق مرتضی سرهنگی و هدایت‌الله بهبودی، توسط ربيعي نوشته و منتشر شد.
ربيعي خاطرات خود را با هدف آشنايي مخاطبان با وضعيت اسراي ايراني در اردوگاه‌ها و بيان مظلومیت آن‌ها به نگارش درآورد. اين اثر اكنون پس از 23 سال تجديد چاپ شد.
«رمل‌هاي تشنه» شرحی از اسارت و 29 ماه زندگی در اردوگاه‌های رژیم بعث عراق است و حوادث یاد ‌شده در كتاب محدود به یک اردوگاه است.
اين كتاب  (چهارشنبه 9 اسفند ماه) در قطع رقعي و 116 صفحه يا شمارگان 2500 نسخه و بهاي 49 هزار ريال از سوي انتشارات سوره مهر روانه بازار نشر شده است.

رمل‌هاي تشنه منتشر شد
 
ام الاسراء PDF چاپ نامه الکترونیک

خاطرات خانم بهجت افراز (ام الاسرا)
ناشر: مركز اسناد انقلاب اسلامي
نویسنده: حكيمه اميري

در تاريخ انقلاب اسلامي با توجه به نقش و حضور تودة مردم، خاطرات جايگاه مهمي دارد. تاكيد بنيان گذار انقلاب، حضرت امام خميني (ره) بر تدوين تاريخ انقلاب اسلامي با تكيه بر خاطرات مردم مسلمان ايران، مركز اسناد انقلاب اسلامي را بر آن داشت تا توجه ويژه اي به ضبط و تدوين خاطرات مربوط به انقلاب داشته باشد. خانم «بهجت افراز» يكي از صدها شخصيتي است كه خاطرات خود را در مركز اسناد انقلاب اسلامي طي جلساتي بازگو نموده است. در اين خاطرات ناگفته هايي از دو خواهر ناكام ـ محبوبه و رفعت، قربانيان سازمان منافقان ـ بازگو گرديده است. هم چنين در خاطرات وي گوشه هايي از فعاليت هاي فرهنگي مدرسة رفاه بيان و نيز فعاليت هاي فرهنگي راوي در ايام انقلاب و بعد از آن، به ويژه ارائة خدمات به اسرا و مفقودان در هلال احمر جمهوري اسلامي ايران، مرور گرديده است که به خاطر این خدمات مرحوم ابوترابی لقب ام الاسرا را برای ایشان برگزید.

 
پا به پای آزادگان(خاطرات امیر سرتیپ عبدالله نجفی) PDF چاپ نامه الکترونیک

تدوین:  عباس آقایی و فاطمه رستمی

معرفی کتاب:

خاطرات شخصیت‌ها و مسؤولان جمهوری اسلامی یکی از منابع مهم تاریخی و سیاسی فوق‌العاده ارزشمند و دارای اهمیت است؛ چون این افراد از نزدیک در کوران حوادث قرار داشته و خود در جریانات و وقایع سیاسی ـ اجتماعی نقش آفرین و تأثیرگذار بودند. به همین دلیل خاطراتی از این دست همواره مورد توجه اهل تحقیق و علاقه‌مندان به تاریخ و سیاست قرار گرفته است. خاطرات تیمسار نجفی نیز از این امر مستثنا نیست. تیمسار عبدالله نجفی از ارتشیان مؤمن قبل از انقلاب بود که حلقه‌ی ارتباطش را با مبارزین مذهبی همواره حفظ می‌کرد. او به دلیل روحیه‌ی مذهبی و انقلابی‌اش در نهایت از ارتش شاهنشاهی فرار کرد و به نیروهای انقلاب پیوست. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا درجه‌ی امیری در ارتش ارتقا یافت و منشأ خدمات بسیاری گردید. تیمسار نجفی در پست‌های مهمی به شرح زیر به انجام وظیفه مشغول شد: رییس گروه کار نظامی دفتر ریاست جمهوری ، فرمانده نیروی زمینی ارتش، رییس کمیسیون‌های اسرا و مفقودان، رییس دفتر عمومی حفاظت اطلاعات فرماندهی معظم کل قوا. تیمسار نجفی که در ارتش شاهنشاهی حضور داشته و پس از پیروزی انقلاب نیز یکی از امرای ارتش جمهوری اسلامی بوده است. خاطرات ارزشمندی دارد. اطلاعاتی که در مورد وضعیت ارتش در قبل از انقلاب و پس از آن ارائه می‌هد، ارزشمند است. اطلاعات ایشان به سبب مسئولیتش در ریاست کمیسیون‌های اسرا و مفقودان، در رابطه با تاریخچه‌ی اسارت و تبدل اسرا، فوق ‌العاده ارزشمند و یک منبع تاریخی مهم، مستند و کم نظیر است. مطالب بازگو شده در مورد اسیران و مفقودان و مذاکراتی که با مقامات عراقی و صلیب‌سرخ در مورد تعیین وضعیت اسرا عنوان شده،‌نشان‌دهنده‌ی تلاش و صداقت جمهوری اسلامی در حل هرچه سریع‌تر مسئله‌ی اسرا بوده است؛ در حالی که طرف عراقی مطامع و منافع سیاسی را مد نظر داشته است. حتی اتفاق افتاده که طرف عراقی از آزادی اسیران عراقی بعضا ناراحت شده است. این قسمت از خاطرات تیمسار نجفی نه تنها منبع تاریخی مهمی برای ایران‌، بلکه سند بسیار خوبی برای محققان و مردم عراق محسوب می‌شود. خاطرات ایشان، به ویژه برای آنان که می‌خواهند در زمینه‌ی اسرا و مفقودان، پژوهش و کسب اطلاع نمایند، منبع خوبی است. خاطرات تیمسار نجفی ، حاصل حدود سی جلسه مصاحبه است که پس از بازنویسی متن مصاحبه، در پنج فصل تهیه و تدوین شده است. فصل اول به زندگی و خاطرات راوی در قبل از انقلاب می‌پردازد و مطالبی در مورد خانواده و وضعیت ارتش در رژیم گذشته و مباحث مربوط به پیروزی انقلاب را مطرح می‌کند. فصل دوم با عنوان «از بازسازی تا پاکسازی در ارتش» آمده است. در این فصل مطالب مربوط به پاکسازی در ارتش پس از پیروزی انقلاب ، خطارات جنگ و بازسازی در ارتش پس از پیروزی انقلاب،‌خاطرات جنگ و بازسازی در ارتش پس از جنگ، بازگو و عنوان شده است. فصل‌های سوم تا پنجم کتاب که مهم‌ترین بخش خاطرات راوی نیز محسوب می‌گردد، در خصوص مسائل مربوط به به اسرا و مفقودان، تاریخچه‌ی تشکیل کمیسیون‌های اسرا و مفقودان، مذاکرات انجام شده با مقامات عراقی و صلیب‌سرخ و تبادل اسرا را در بردارد. در خلال همین سه فصل، مطالبی در مورد شهید تندگویان، وزیر نفت کابینه‌ی شهید رجایی و خلبان لشگری و خلبان زارع نعمتی و افراد دیگر بیان می‌شود. در این فصل‌ها سرتیپ نجفی دروغ‌گویی‌ها و کارشکنی‌های طرف عراقی را بر ملا می‌سازد و وقایع مربوط به مذاکرات و تبادل اسرا و مفقودان را به صورت سالیه و منظم و با شرح جزییات بیان می‌دارد.

 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 2 از 17

نظرسنجی

شما از جوملا چه استفاده ای می کنید؟
 

آمار سایت

OS : Linux s
PHP : 5.6.38
MySQL : 5.5.60-MariaDB
زمان : ۰۰:۲۰
ذخیره سازی : غیرفعال
GZIP : غیرفعال
اعضا : 13771
محتوا : 1910
پیوندها : 6
بازدیدهای محتوا : 1501751

نظرسنجی

نظر شما در رابطه با اطلاع رسانی سایت چیست ؟

خوب - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 100%

تعداد آرا: 1
The voting for this poll has ended on: 11 آبان 1391 - 09:35

ماژول اسکرول جوملا